Dgrowbox.gif

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w growbox.pl

STS przepis forumowy

Z www.Wiki.Haszysz.com
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Wersja :BETA:

Potrzebne produkty (znajdziecie online, allegro etc., w sumie koszt nie przekroczy kilkudziesięciu złotych):

Przygotowanie roztworów A i B.

Musimy zrobić dwa roztwory, roztwór A i roztwór B.

  • Roztwór A: 1.7g AgNO3 rozpuścić w 100 ml wody destylowanej/dejonizowanej.

WAŻNE: do mieszania nie używamy metalowych przedmiotów, muszą byc plastikowe lub szklane.

Po wsypaniu i wymieszaniu mamy gotowy roztwór A, który należy przechowywać w pojemniku szklanym lub plastikowym bez dostępu światła, więc najlepiej użyć butelki z ciemnego szkła lub plastiku albo trzymać w miejscu gdzie światło nie dochodzi.

  • Roztwór B: 6.32g bezwodnego Tiosiarczanu sodu rozpuszczamy w 400 ml wody – nie musi być destylowana.

(Jeśli macie tiosiarczan wodny (Na2S2O3-5H2O) , to też jest ok, należy tylko wsypać 9.92g zamiast 6,32g).

Roztwór B można przechowywać w dowolnym szklanym czy plastikowym opakowaniu.

W praktyce do sporządzenie powyższego wystarczy sprzęt kuchenny i dowolna waga mająca dokładność do 0.1 g. Tiosiarczan dodawany jest w 4 molowym nadmiarze i błąd sporządzenia roztworu nie będzie miał katastrofalnego wpływu na efekt końcowy.

Otrzymywanie roztworu STS:

Aby otrzymać roztwór 0.02m STS mieszamy roztwory w proporcjach objętościowych 1:4 czyli dajemy 1 część roztworu A i 4 części roztworu B. W tak uzyskanym STS całość srebra znajduje się w formie anionowej.

Należy zawsze dodawać powoli 1 część roztworu A do 4 objętości roztworu B lekko mieszając. Do nabierania roztworów można używać strzykawek – po jednej na roztwór. Nie zamieniać. Roztwór ten jest Bazą do otrzymania roztworów używanych do oprysku.

Rozcieńczenia.

Do rozcieńczenia można użyć wody z kranu. Tiosiarczan sodu rozpuszcza chlorek/bromek srebra etc . Dlatego chlorki obecne w wodzie wodociągowej w niczym nie przeszkadzają. Problem pojawi się dopiero wtedy gdy posolisz wodę. Bazując na danych dotyczących ogórka:

Do pojedynczego oprysku we wczesnej fazie wzrostu. Pierwsze oznaki kwitnienia i/lub moment przestawienia na 12/12:

  • 1:2
  • 1:3
  • 1:4

Zakres stężeń przeznaczonych do wielokrotnych oprysków:

  • 1:7
  • 1:8
  • 1:9

Procedura stosowania

Środek działa mniej więcej przez 2-3 tygodnie od podania. Skuteczność zależy nie tylko od stężenia, ale i traktowanej odmiany oraz wydatku cieczy roboczej. Jako pierwszy test zalecane są stężenia z zakresu ogórkowego. STS zwykle spowalnia wzrost roślin po traktowaniu – poważniejszych efektów ubocznych zwykle nie ma.

Z uwagi na czas jaki musi upłynąć od oprysku do pojawienia się męskich kwiatów zaleca się możliwie wczesne traktowanie roślin – zaraz po identyfikacji płci – lub tuż po przestawieniu na 12/12 klonów czy roślin femi.

Działanie środka jest mniej więcej miejscowe, więc jeśli spryskacie jedną gałąź, to męskie kwiaty wystąpią właśnie na niej, a nie na całej roślinie. [ wygląda na to, ze się jednak mocno "rozłazi" ]

Trafiać się mogą sztuki które bardzo opornie reagują na opryski, a także takie, których pyłek ma ograniczoną żywotność – możliwe są problemy z samodzielnym otwieraniem się pylników. Nie wiadomo jak często – dotychczasowe dane wskazują raczej to, że bardzo rzadko nie daje się uzyskać żywotnego pyłku.

Wydatek cieczy roboczej na roślinę:

Wystarczająca ilością roztworu przy oprysku tymi stężeniami STS wydaje się taka ilość która "zamoczy" roślinę - lub fragment wybrany do zmiany płci. Spryskiwacze o małych pojemnościach, np. po kosmetykach będą w sam raz. Nie jest wskazane wielokrotnie powtarzanie oprysków silnie stężonymi roztworami. Po oprysku 1:3 - czeka się na pojawienie się "bananów" - tak długo aż się pojawią.

Roztwór podstawowy (zmieszane A i B) bez rozcieńczenia może być nanoszony pędzelkiem na sam stożek wzrostu łodygi przeznaczonej na hermienie.

Do roztworów można dodawać środków powierzchniowo czynnych typu super zwilżacz (wetting agent) – do kupienia przez net.

Opcjonalnie można dodać do wody którą rozcieńcza się roztwór podstawowy minimalnej ilości ludwika czy innego płynu do mycia naczyń.

Na podstawie: https://www.forum.haszysz.com/showpost.php?p=466332&postcount=111

Efekty stosowania

Zdjecia pochodza z: [[2]] autor: Chesh