Żarówka

Z www.Wiki.Haszysz.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Żarówka – elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w bańce szklanej wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu). Włókno osiąga temperaturę ok. 2500–3000 K na skutek przepływu prądu elektrycznego. Wynalazek powstał w połowie XIX w.

Całkowicie bezużyteczna jako źródło światła do oświetlania plantacji. Z uwagi na beznadziejną wydajność można by ewentualnie traktować je jako źródło ciepła.

W niedalekiej przyszłości zupełnie wyjdzie z użycia. Nawet nieco wydajniejsze od tradycyjnych, żarówki halogenowe są obecnie zastępowane przez nowe generacje źródeł światła.

Określenie żarówka jest często błędnie używane w języku potocznym do określania dowolnego źródła światła. A nie ma czegoś takiego jak "żarówka sodowa" czy metalohalohalogenowa - wyładowcze źródła światła - zawsze powinny być nazywane Lampami. Wiec -> Lampa sodowa : Lampa metalohelogenkowa: lampa siarkowa etc.